Jack Bloor Races

and Fund

Font Size

Layout

Menu Style

Cpanel

Past Senior winners

Past U23 winners

 

MEN

       

WOMEN

     
1985 Malcolm Patterson 54.44 Dark Peak Fell Runners   Jean Lockhead 68.14 Holmfirth
1986 Rob Bloor 53.55 Airenteers   Sarah Haines 65.17 York Uni
1987 Malcolm Patterson 55.23 Dark Peak Fell Runners   Sarah Haines 65.14 York Uni
1988 Dave Woodhead 55.20 Horwich   Carol Haigh 64.32 Holmfirth
1989 James Parker 52.47 Ilkley H   Jean Lochhead 65.16 Holmfirth
1990 Sean Livesey 52.18 Rossendale   Sarah Haines 62.59 Ilkley H
1991 James Parker 51.52 Ilkley H   Yvette Hague 64.09 Pudsey and Bramley
1992 Greg Hull 49.52 Leeds City   M Smith 69.23 U/A
1993 Greg Hull 49.58 Leeds City   Sarah Rowell 59.03 Pudsey and Bramley
1994 James Logue 45.08 Horwich   Lucy Wright 46.50 Leeds Uni
1995 Greg Hull 39.03 Leeds City   Lucy Wright 45.57 Leeds City
1996 Greg Hull 39.50 Leeds City   Lucy Wright 46.30 Leeds City
1997 Greg Hull 41.50 Leeds City   Carol Greenwood 48.37 Bingley H
1998 A Leumann 43.08 CLARO   L Ball 56.12 Valley Striders
1999 Boff Whaley 44.45 Pudsey and Bramley   Charl Sanderson 53.53 Bingley H
2000 Graham Patton 41.53 Pudsey and Bramley   Sally Malir 53.26 Ilkley H
2001 FOOT and MOUTH - NO RACE
2002 Richard Wren 42.13 Dark Peak Fell Runners   Jo Prowse 53.09 Keighley
2003 Greg Hull 40.22 Leeds City   Sarah Noot 51.02 Calder Valley
2004 Matt Speake 40.26 Team Nopesport   K Bailey 50.32 Bingley H
2005 A Robertshaw 44.07 Otley   Jo Smith 50.43 Calder Valley
2006 Karl Gray 41.48 Calder Valley   Jo Buckley 49.37 Calder Valley
2007 Greg Hull 38.04 Leeds City   Jo Buckley 46.32 Calder Valley
2008 Chris Birchall 38.59 Leeds City   Lizzie Adams 47.56 Hallamshire
2009 Graham Pearce 41.33 Pudsey and Bramley   Lizzie Adams 46.35 Hallamshire
2010 Peter Hodkinson 39.42 Erewash Valley RC   Victoria Wilkinson 45.28 Bingley H
2011 Graham Pearce 38.09 Pudsey and Bramley   Laura Martin 48.31 Otley
2012 Tom Adams 39.03 Ilkley H   Lucy Crookes 48.06 Leeds Uni
2013 Chris Smithard 38.40 Deeside Orienteers   Jo Waites 46.04 Calder Valley
2014 Ian Nixon 41.25 Pudsey & Bramley   Gill Myers 51.47 Wharfedale Harriers
2015 Jack Wood 40.10 Ilkley Harriers   Claire Green

48:25

Pudsey & Bramley
2016 Jack Wood 39.26 Ilkley Harriers   Sarah Hodgson 49.37 Lancaster & Morecambe
 

Past U23 winners

 

MEN

       

WOMEN

     
2010 Peter Hodkinson 39.42 Erewash Valley RC   No Award      
2011 Fred Slemeck 40.35 Leeds Uni   Florence Haines 53.22 Ilkley H
2012 Fred Slemeck 41.42 Pudsey and Bramley   Lucy Crookes 48.06 Leeds Uni
2013 James Mountain 42.29 Ilkley Harriers   Lucy Crookes 51.33 Leeds Uni
2014 Jonny Bradshaw 42.38 Wharfedale Harriers   Lucy Crookes 52.14 Leeds Uni
2015 Joe Woodley

45:17

Skyrac  

Harriet

Buswell

51:28

Leeds Uni

2016 Jack Cummings 44.33 Ilkley Harriers   Sarah Hodgson 49.37 Lancaster & Morecambe

 

You are here: Home Roll of Honour